سید محمدحسن ابوترابی‌فرد

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد زاده ۱۳۳۲ در قم  امام جمعه موقت تهران است. او نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران دردوره نهم بود. وی در ششمین، هفتمین و هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قزوین و آبیک بود و در نهمین دوره نیز نمایندگی مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را برعهده داشت. او مانند سایر افراد فهرست اصول‌گرایان موفق به اخذ آرای کافی مردم تهران در انتخابات مجلس دهم نشد. حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در تاریخ ۲۴ بهمن سال ۹۶ با حکم آیت‌الله خامنه‌ای به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد

زندگی‌نامه

سید محمدحسن در سال ۱۳۳۲ در قم به دنیا آمد. او اصالتاً قزوینی‌تبار است. پدرش سید عباس ابوترابی‌فرد نام داشت. سید محمدحسن در سال ۱۳۴۴ به همراه برادرش سید علی‌اکبر جهت کسب تحصیلات حوزوی به نجف سفر کرد. وی در سال ۱۳۴۷ با انتقال دادن اعلامیه‌های خمینی از عراق به عربستان سعودی، فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد. در اواخر دهه ۴۰ با سفر به جنوب لبنان به همکاری با مصطفی چمران پرداخت. از استادان وی در حوزه علمیه می‌توان به محمدمهدی بجنوردی و مجتبی تهرانی اشاره کرد.

فخر تهرانی به قولی، بیشترین تأثیر اخلاقی بر وی داشت و حضور وی در عرصه سیاست از قبل از انقلاب به توصیه وی بود. ابوترابی همچنین وصی فخر بود.

بعد از انقلاب اسلامی ایران به مسئولیت عقیدتی و سیاسی وزارت دفاع انتخاب شد و در جبهه میانی و جنوبی جنگ ایران و عراق مشغول فعالیت شد. در سال ۱۳۷۲ با حکم سید محمد صدر به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین و در دوران ریاست محسن قمی برنهاد رهبری در دانشگاه‌ها به عنوان مسئول نهاد رهبری دانشگاه تهران انتخاب شد. در سال ۱۳۸۴ به عضویتجامعه روحانیت مبارز تهران انتخاب شد. او عضو هیئت حل اختلاف سران قوا است و در در سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی نایب رئیس بوده‌است. ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت قزوین نیز می‌باشد. وی همچنین طی حکمی از سوی سید علی خامنه‌ای در ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد

تحصیلات

وی تحصیلات حوزوی خود را (۱۳۴۴) در نجف آغاز کرد سپس در تهران تا سال ۱۳۵۶ نزد اساتیدی چون مجتبی تهرانی، تنکابنی، فلسفی، مجتهدی تا مرتبه خارج فقه و اصول ادامه داد. سپس در قم و درس خارج فقه اشخاصی چون هاشم آملی؛ فاضل لنکرانی و بطور خاص آیت الله بهجت فرا گرفت و همزمان وارد مؤسسه در راه حق شد و از درس مصباح یزدی و مظاهری استفاده کرد.

نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲

ابوترابی‌فرد آمادگی خود را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، اعلام کرد.

وی یکی از اعضای ائتلاف پنجگانه (ائتلاف اکثریت اصولگراها) برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ بود که در جلسه ۱۹ اردیبهشت اعضای ائتلاف پنجگانه در حضور محمدرضا مهدوی کنی، به عنوان نامزد نهایی ائتلاف پنجگانه انتخاب شد و در ۲۱ اردیبهشت برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ نام‌نویسی کرد. وی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۲ به دنبال درخواست ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس مبنی بر باقی ماندن وی در مجلس، از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف داد.

نظر فاطمی نیا درباره وی

سید عبدالله فاطمی نیا در زمان رقابتهای انتخابات سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی دربارهٔ شخصیت ابوترابی فرد؛ وی را (ابوترابی فرد) بی‌نیاز به تأیید خود دانسته و علی الرسم وی را عالم ربانی و متخلّق به مکارم اخلاق و از هر نظر مورد تأیید معرفی کرده بود

احمد میدری 

(متولد ۱۳۴۲ در آبادان) اقتصاددان ایرانی و معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. او نماینده آبادان در دوره ششم مجلس شورای اسلامی و عضوکمیسیون اقتصادی مجلس بود. وی دارای دکترای تخصصی اقتصاد و فوق لیسانس توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی از دانشگاه تهران است. میدری سابقه تدریس در دانشگاه علامه طباطباییو دانشگاه شهید چمران اهواز دارد و در سال ۱۳۸۲، دوره کوتاه‌مدت آموزشی و پژوهشی دانشگاه سازمان ملل را نیز طی کرده‌است.

      سوابق اجرایی

 • معاون وزیر تعاون از ۴ مهر ۱۳۹۲
 • نماینده مجلس شورای اسلامیدر دوره ششم
 • مشاور قائم مقام وزیر اقتصاد (از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴)
 • عضو هیئت مدیره بیمه دانا(از خرداد ۱۳۸۴ تا تیر ۱۳۸۶)
 • عضو ناظر شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان در دوره نمایندگی

       سوابق آموزشی

 1. عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز
 2. تدریس در دانشگاه علامه طباطباییاز سال ۱۳۸۳ تاکنون در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد (دروس: سیاست‌گذاری در بخش صنعت، نظام‌های اقتصادی،. اقتصاد توسعه، و روش تحقیق)
 3. تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیرازو آبادان، دروس اقتصاد خرد وکلان (از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵)

      سوابق پژوهشی

       آثار

 1. کتاب حکمرانی خوب –مرکز پژوهشهای مجلس ۱۳۸۲
 2. ترجمه کتاب “اقتصاد ایران در عصر جمهوری اسلامی “-مرکز پژوهشهای مجلس –انتشار محدود ۱۳۷۶
 3. ترجمه کتاب “شیوه‌های تسهیل تجاری- مؤسسه پژوهشهای وزارت بازرگانی – ۱۳۷۶
 4. مقدمه‌ای بر کتاب”بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی”مرکز پژوهشهای مجلس – ۱۳۸۵
 5. بی ثباتی سیاسی در اندیشه اقتصاددانان – نشریه راهبرد شماره پنج ۱۳۷۳
 6. عدم تقارن اطلاعات منبع رانت –نشریه راهبرد شماره چهار –تابستان ۱۳۷۳
 7. پروژه تحقیقاتی “نقش اصناف در توزیع در آمد – مرکز پژوهشهای مجلس- ۱۳۷۸
 8. پروژه تحقیقاتی”بررسی علل موفقیت چین در ایجاد اشتغال- مؤسسه کار و تأمین اجتماعی- ۱۳۷۸
 9. پروژه تحقیقاتی ” انواع ساختارهای شرکتی در کشورهای پیشرفته ” –سازمان تأمین اجتماعی – ۱۳۷۹
 10. “تغییر در سیاست‌های بانک جهانی و پیدایش نظریه حکمرانی خوب “-نشریه نامه مفید- دانشگاه مفید ۱۳۸۳
 11. حکمرانی خوب و امکان سنجی آن در ایران ” مؤسسه عالی پژوهش در توسعه و برنامه‌ریزی، ۱۳۸۴
 12. “ادعای دروغین به نام دانش ” فریدریش فون هایک (ترجمه) – اقتصاد سیاسی – ۱۳۸۵

 

 

ولی‌الله شجاع‌پوریان 

(زادهٔ ۱۴ مرداد ۱۳۴۱ در شهر تشان از توابع شهرستان بهبهان استان خوزستان)، نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ بهبهان در دورهٔ هفتم مجلس شورای اسلامی بوده‌است.وی عضو چهارمین دورهٔ شورای شهر تهران (دورهٔ ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) به عنوان یکی از ۳۱ نفر لیست ائتلاف اصلاح طلبان بود.

شجاع‌پوریان از شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۳ به مدت ۱ سال معاون اجرایی شورای شهر تهران بود و همچنین در شهریور ماه ۹۳ و در جریان برگزاری مجمع انتخابی از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، به عوان رئیس هیئت ورزشهای همگانی تهران انتخاب شد.

وی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ از سوی محمدعلی نجفی به عنوان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران معرفی شد.

او همچنین مدیر مسئول یک روزنامه سراسری به نام «همدلی» است.

شجاع پوریان، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ زبان و ادبیات عرب در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه تهران
کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه پیام نور تهران

سوابق اجرایی

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شهید چمران اهواز
مدیر کل دفتر امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه شهید چمران اهواز

دوران نمایندگی مجلس شورای اسلامی

مجلس ششم (۱۳۷۸–۱۳۸۲)

ولی‌الله شجاع پوریان در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ و از حوزهٔ انتخابیهٔ شهرستان بهبهان، سردشت و زیدون و تشان (استان خوزستان) و در حمایت احزاب اصلاح طلب مورد حمایت دولت سید محمد خاتمی با کسب بیش از ۵۰ درصد آرای مأخوذه حوزه انتخابیه خود به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

مجلس هفتم (۱۳۸۲–۱۳۸۶)

انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ۱ اسفند ۱۳۸۲ برگزار گردید و شجاع پوریان که توانسته بود از فیلتر شورای نگهبان بگذرد موفق شد با کسب۴۹٫۵۹ درصد آراء به بهارستان راه یابد. اکثریت کرسی‌های این مجلس در اختیار اصولگرایان قرار گرفت و شجاع پوریان و همراهان ایشان در اقلیت قرار گرفتند.

عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران

وی در انتخابات چهارمین دورهٔ شورای اسلامی شهر تهران نام‌نویسی کرد و با ۱۱۰٫۶۹۶ رأی، در رتبهٔ ۳۳، به عنوان عضو دوم علی‌البدل انتخاب گردید.

با رفتن مهدی حجت از شورای چهارم به سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری، شجاع پوریان به عنوان نمایندهٔ مردم تهران در شورای شهر، به شورای شهر راه یافت.

آثار و تألیفات

 • ب‍ازت‍اب ان‍دی‍ش‍ه.تهران: نشر رنسانس، ۱۳۸۴)
 • تألیف و ترجمهٔ حکمت متنبی (اهواز: انتشارات دانشگاه شهید چمران، ۱۳۸۴)؛
 • سیمای قرآن در نهج البلاغه؛
 • فرهنگنامه افعال عربی (اهواز: انتشارات دانشگاه شهید چمران، ۱۳۸۵).
 • روزنامه سراسری همدلی

 

 

علیرضا دائمی

متولد سال ۱۳۳۲ در تهران بوده و دارای لیسانس مهندسی آبیاری و آبادانی از دانشگاه ارومیه، فوق لیسانس مهندسی هیدرولیک از موسسه بین المللی دلفت هلند و دانشجوی دکترای هیدرولیک دانشگاه دولتی کان فرانسه (در مرحله نهایی تدوین پایان نامه) است.

ازجمله سوابق اجرایی معاون جدید برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو می توان به ریاست هیات مدیره و مدیرعامل مرکز تحقیقات آب، مدیرکل طرح و برنامه و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان مدیریت و منابع آب ایران، مدیرکل برنامه ریزی کلان آب و آبفا و سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو اشاره کرد.

پیش از این، مهندس “رضا انجم شعاع” معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو را عهده دار بود.

علیرضا دائمی بیش از یک‌سال سرپرستی معاونت آب و آبفای وزارت نیرو را عهده دار بود، اما در این مدت حکم معاونت برای وی صادر نشد تا در برخی محافل از وی به عنوان سرپرست دائمی! معاونت آب وزارت نیرو یاد شود

 

سید محمد غرضی (متولد ۲۳ بهمن ۱۳۲۰ در اصفهان)، مهندس برق و یک دولت مرد ایرانی است. او استاندار کردستان و خوزستان، نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی از اصفهان،وزیر نفت در دولت مهدوی کنی و میر حسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت دوم موسوی و دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود. او از زمان تأسیس تا ۱۳۸۹، در پنج دوره سه ساله، ریاست سازمان نظام مهندسی کشور را بر عهده داشت. او بمدت یک سال عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران بود. او هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر، بزرگترین شرکت مشاور وزارت نیرو، است.

غرضی با شعار دولت ضدتورم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد گردید و با کسب حدود پانصد هزار رأی نفر در بین شش کاندیدا ششم شد.

 

زندگی‌نامه

سید محمد غرضی در سال ۱۳۲۰ در اصفهان، متولد شد و بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و موفق به دریافت درجه فوق لیسانس در رشته الکترومکانیک گردید. وی در سال‌های ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، از سوی وزارت نیرو، عازم فرانسه شد.

همسر او راضیه سلیمی، هیچ‌گاه پا به عرصه سیاست نگذاشت و خانه‌داری را ترجیح داد. راضیه سلیمی در ۱۷ سالگی و مدت کوتاهی بعد از اتمام تحصیلات دبیرستان با محمد غرضی ازدواج کرد. او دارای سه فرزند پسر به نام‌های سید طاها حسین، سید محمد ظهیر، سیدطهورا و یک فرزند دختر است.

غرضی، در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، به همراه ۶۸ نفر دیگر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران محاکمه نظامی و به یک سال زندان محکوم شد. او تنها فردی از این گروه بود که در غرب تحصیل کرده بود، و ارتباط ضعیفی با این سازمان داشت. به نوشته تقی شهرام، غرضی تنها فردی از آن جمع بود که در دادگاه ابراز ندامت کرد و توبه‌نامه نوشت.

از سال ۱۳۵۳ خورشیدی، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، برای ادامه مبارزات مخفیانه به خارج از کشور رفت و مدتی را در نجف به مبارزه ادامه داد. وی پیش از ترک کشور، به عضویت سازمان مجاهدین خلق ایران درآمده بود. به واسطه سید علی اندرزگو با مبارزین در فلسطین، لبنان و سوریه مرتبط شد.

او در لبنان با نام مستعار «حیدری» توسط سازمان فتح آموزش چریکی دید. بعد از مدتی، خود او از آموزش‌دهندگان مبارزات چریکی در لبنان و سوریه شد. سردار سید یحیی رحیم‌صفوی در خاطرات خود عنوان می‌کند در ماه‌های پایانی حکومت پهلوی، زیر نظر محمد غرضی آموزش مبارزات چریکی را دیده است و سپس با کمک ایشان مدتی را در فلسطین به مبارزه نظامی علیه اسرائیل پرداخته است. از آن پس، تا رفتن آیت الله خمینی به پاریس و بازگشت او به ایران، همراه روح‌الله خمینی بود. پس از بازگشت به ایران عمران و سپس معاونت استانداری کردستان بر عهده او بود.

او از جمله مؤسسین روزنامه رسالت، قدیمی‌ترین روزنامه اصولگرای ایران،عضو اولین دوره شورای شهر تهران و از مؤسسین کمیته امداد انقلاب اسلامی بوده‌است. انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، در سومین جشنواره بانیان علم و صنعت برق ایران از غرضی به عنوان یکی از پیشکسوتان تأسیس و توسعه صنعت برق ایران تجلیل کرد.

سمت‌ها

پس از پیروزی انقلاب ایران سمت‌های مختلف در سپاه پاسداران، استانداری کردستان و استانداری خوزستان عهده‌دار گردید. در سال ۱۳۶۰ به عنوان وزیر نفت انتخاب و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به خدمت بود. او هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر است.

سپاه

غرضی از جمله بنیانگذاران سپاه و یکی از اعضا گروه ۴ نفره فرماندهی آن پس از پیروزی انقلاب ایران بود. وی همچنین عضو گروه ۱۲ نفره هماهنگی و مسئول عملیات‌های سپاه بود. او از جمله سپاهیانی بود که دو تن از فرزندان آیت الله طالقانی را بازداشت کردند که منجر به خروج او از تهران به نشانه قهر شد. وی این اقدام را ربودن فرزندان خود نامید. این اقدام غرضی مورد اعتراض ابراهیم یزدی و چند نفر دیگر از اعضای دولت موقت قرار گرفت. غرضی خود این روایت را قبول ندارد و می‌گوید او پسر طالقانی را آزاد کرده و به او تحویل داده است.

 

استانداری خوزستان

در دوره سرپرستی هاشمی رفسنجانی بر وزارت کشور، او غرضی را به جای احمد مدنی به استانداری خوزستان گمارد. در این مدت خوزستان با مسائل مهمی از جمله کودتای نقاب و سقوط خرمشهر درگیر بود.

مجلس ۱۳۵۹–۱۳۶۰

پس از فرار احمد سلامتیان نماینده اصفهان در دوره اول مجلس شورای اسلامی به همراه بنی صدر، سید محمد غرضی در انتخابات میان دوره‌ای شرکت کرد و به جایگزینی وی برگزیده شد.

در دوره ریاست جمهوری خامنه‌ای، هیئتی از نمایندگان مجلس و رئیس جمهور که وظیفه داشت گزینه نخست وزیری را به رئیس‌جمهور معرفی کند، غرضی را هم به عنوان یکی از گزینه‌ها معرفی کرد که حزبی نبود اما مورد تأیید حزب جمهوری اسلامی نیز بود.سید علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور پس از این که ولایتی موفق به کسب رای اعتماد به عنوان نخست وزیر نشد، غرضی را برای نخست وزیری به مجلس معرفی کرد که او هم با ۶۰ نفر موافق و ۸۰ نفر مخالف و ۴۴ نفر ممتنع از ۱۸۴ نفر صاحب رای موفق به کسب رای اعتماد نشد و سپس میرحسین موسوی معرفی و نخست وزیر شد

وزارت نفت

در سال ۱۳۶۰ غرضی به وزارت نفت منصوب شد. در دوره وزارت او به دلیل جنگ و شکسته شدن بازار قیمت نفت به ۷ دلار رسید.

وزارت پست، تلگراف و تلفن

غرضی از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت مشغول به کار بود. اولین سیم‌کارت تلفن همراه در ایران در این دوره ارائه شد. در آن زمان هزینه اشتراک، هزینه نصب و بهای گوشی ۵ میلیون ریال بود. او هنگام طرح قانون ماهواره که واردات فروش و استفاده از تجهیزات ماهواره را ممنوع می‌کرد، با ماده‌ای که تولید ماهواره را ممنوع می‌کرد مخالفت کرد. شرکت‌های زیرمجموعه دستگاه او ماهواره تولید می‌کردند. در این دوره پست بانک ایران به پیشنهاد غرضی به منظور خدمت‌رسانی در کنار پست و بانک در مناطق محروم تأسیس شد. همچنین با اصرار او فرودگاه بین‌المللی پیام «به منظور ارسال محصولات پستی، به ویژه پست هوایی، به مقصد کشورهای گیرنده یا دریافت آنها» تأسیس شد.

در آخرین سال‌های ریاست جمهوری هاشمی، تبلیغی از تلویزیون پخش می‌شد که بی هیچ توضیحی می‌گفت ۵۵ = ۱. پس از مدتی توضیحاتی به همراه آن پخش شد که بیان می‌کرد معنای این عبارت این است که تعداد تلفنهای واگذار شده در آن دولت ۵۵ برابر تعداد تلفنهای واگذار شده تا سال ۱۳۵۷ بوده‌است. غرضی در انتخابات ریاست جمهوری این شعار را برگزید.

در دولت دوم ریاست جمهوری رفسنجانی، مهدی نصیری سردبیر مجله صبح ضمن انتشار چند سند اظهار داشت که فساد گستردهٔ اقتصادی و مدیریتی در وزارت پست و تلگراف و تلفن وجود دارد. این باعث شد غرضی از نصیری شکایت کند. غرضی و چهل نفر از مدیران و کارمندان عالی‌رتبه وزارتخانه به دادگاه آمدند. پس از دفاع نصیری هیئت منصفه دلایل او را محکمه پسند دانسته گفتند: «نشریه صبح دروغ ننوشته و به همین دلیل جرمی متوجه آنان نیست، اما به‌دلیل انتشار یک کاریکاتور موهن از آقای وزیر، به پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌شود.» دادگاه نصیری را از اتهام نشر اکاذیب و افتراء تبرئه کرد ولی با وجود انتشار این اسناد که نشان‌دهنده تخلف بود مدعی العموم به سراغ وزیر نرفت وی همچنین مدتی رئیس دانشگاه بین‌المللی قزوین بود.

نظام مهندسی

وی از زمان تأسیس سازمان نظام مهندسی کشور تا سال ۱۳۸۹ که احمدی‌نژاد سید مهدی هاشمی را به ریاست آن گماشت، ریاست این سازمان را برعهده داشت. او در انتخابات سال ۱۳۹۱ این سازمان، نتوانست آرای کافی را کسب کند.

مجادله با قالیباف

غرضی در مراسم اعطای نخستین شناسنامه ملکی در استان تهران در جلسه شورای شهر تهران توقف در اجرای این طرح و ضعف در آن را ناشی از ضعف عملکرد مدیریت شهری دانست. در پاسخ، قالیباف شهردار تهران، از مهندسان ناظر که به اندازه کافی به نظارت نمی‌پردازند انتقاد کرد و گفت «مهندسان شما هستند که مردم را سرگردان کرده‌اند.» غرضی در پاسخ گفت که اگر چنین است جلسه را ترک خواهد کرد. البته نهایتاً این دو با یکدیگر روبوسی کردند.

دیدگاه‌ها

غرضی با نگاه بخشی داشتن مخالف است. او می‌گوید: «هر جا نگاه بخشی داشتیم، هم آن بخش را از بین برده‌ایم هم دولت را.»

 • سید محمد غرضی از مخالفین «بمب‌های همه‌کس‌کش» می‌باشد. وی معتقد است که کسی که «موشک‌باران» را یاد دارد به «بمب همه کس کش» نمی‌خندد و معنی این اصطلاح را کسانی درک می‌کنند که در «دزفول» و «کردستان» و «حلبچه» و «خوزستان» و «تهران» شاهد کشته شدن نوزاد و کودک و نوجوان و جوان و سالمند زیر بمباران صدام بودند. اگر هنگام به زبان آوردن «بمب‌های همه‌کس کُش»، صدای آژیر وضعیت قرمز را پخش‌کنید، خواهید دید که خنده‌روی لب‌های شنونده می‌خشکد. چون آن هنگام است که معنای آن را درک می‌کند. کسانی که «بمب‌های همه‌کس کش» را دستمایه طنز قرار داده‌اند، یا دوران موشک‌باران را فراموش کرده‌اند یا اصلاً از نسلی هستند که آن روزگار را ندیده و تجربه نکرده‌اند.

اقتصادی

او بزرگترین مشکل صد سال اخیر ایران را تورم می‌داند. به نظر او دولت نباید متورم باشد، یعنی بیش از درآمدهایش هزینه کند. به اعتقاد او دولت این هزینه را از جیب مردم می‌پردازد، و او می‌خواهد این دست دولت که در جیب مردم است را قطع کند. راهکار او برای مقابله با تورم ایجاد خدمات گسترده و فنی‌تر مانند دولت الکترونیک و اینترنت پرسرعت و قوانین و مصوبه‌ها به مردم سپرده شود تا جلوی رانت و فساد گرفته شود. باید قوانین را آزادانه در اختیار مردم قرار داد تا نظام اداری مردم را دچار مشکل نکند. او خدمات دولت هاشمی از جمله برقراری شبکه‌های برق، مخابرات و گاز را ضد تورم می‌داند.

او چاپ اسکناس و پول بی‌پشتوانه را خلاف می‌داند و با آن مخالف است.

غرضی معتقد است ناآرامی ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸ اعتراضاتی نه غالباً به دلایل سیاسی بلکه بیشتر اعتراضاتی نسبت به وضع اقتصادی نامناسبی بود که دولت نهم ایران بر مردم تحمیل کرده بود.

سیاسی

او قائل به اولویت کار بر سرمایه است.  غرضی خود را نه اصلاح طلب و نه اصولگرا بلکه از متن انقلاب و از «طیف بسیار چپ و تند نظام اسلامی» می‌داند. او با تحزب مخالف است و به همین دلیل با محمدحسین بهشتی، از رهبران حزب جمهوری اسلامی اختلاف داشت. او خود را هرگز جزو هیچ گروه و دسته‌ای نمی‌داند. او معتقد است احزاب و گروه‌های سیاسی برای ایران فقط هزینه داشتند و هیچ فایده‌ای جز تبدیل دلار هفت تومانی به سه هزار و پانصد تومان به همراه نیاوردند. در خصوص سفرهای استانی وی وظیفه دولت را مبارزه با تورم می‌داند و باور دارد در این سفرها حرفهای تکراری زده می‌شود. او پایه جمهوریت را رای مردم می‌داند و باور دارد برای توسعه جمهوریت مردم باید با رای خود استانداران را انتخاب کنند. او آلمان و آمریکا را به دلیل فدرال بودن، انتخاب استانداران به دست مردم و پاسخگویی آن‌ها به مردم، در مقابل فرانسه، روسیه، چین و انگلستان دارای شهرهای آباد بیشتری می‌داند. با این وجود در پاسخ به پرسشی در مورد حکومت فدراتیو می‌گوید: «من این کلمات را نمی‌فهم چرا که این کلمات معنای خاص سیاسی دارد و مرا دچار سردرگمی می‌کند. من معتقدم که مردم هر استان باید استاندار خود را انتخاب کنند و معتقدم که حکومت‌های فدرال و فدرال پاسخگوی مردم نیستند. من معتقدم این کلمات باعث گرفتاری می‌شود.»

شرکت در انتخابات

غرضی عدم شرکت در نیامدن پای صندوق‌های رأی را امر خلاف شرع می‌داند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ او به مهدی کروبی رای داد

فرهنگی

به اعتقاد وی «فرهنگ نتیجه اعمال مردم در زندگی‌شان است بنابراین خود مردم فرهنگ را می‌سازند و اگر دولت‌ها خواستند فرهنگ بسازند از بین رفته‌اند.» او معتقد است دولت و برخی از اهالی فرهنگ در گذشته سعی کرده‌اند افکار خود را به مردم تحمیل کنند. به باور او فرهنگ تزریقی با مقاومت مردم روبرو می‌شود و فرهنگ مردم اکتسابی است. به اعتقاد او تولید هنر وقتی آغاز می‌شود که کشور غنی شده و حکومت مناسب داشته باشد. او هر فرهنگ تحمیلی از سوی دولت را محکوم به شکست می‌داند و قدرت سیاسی را تابع فرهنگ می‌داند. او خواهان اداره فرهنگ و هنر با تأسیس ان جی او از سوی اهالی آن و تنظیم روابط با دولت از این طریق است. او با سیاست اعطای سوبسید به سینماگر، نویسنده و اهالی هنر برای تولید کالای بدون خریدار مخالف است. به گفته او اگر دولت دست در جیب مردم کند فقرا نمی‌توانند روی پای خود بایستند و نتیجتاً از فرهنگ و علم و تخصص چیزی برجا نمی‌ماند و او با خصوصی‌سازی در فرهنگ مخالف است.

او ورزش را تخریبی می‌داند و آن را با وجود داشتن عظمت اجتماعی بی‌فایده می‌داند ولی اگر متقاعد شود که ورزش برای طول عمر مردم مفید است با آن موافق است. وی مطبوعات را عامل صالح نمی‌داند و به آن‌ها نزدیک نمی‌شود و معتقد است مطبوعات در ایران عنصری تحمیلی است. او می‌گوید با تماشای سینمای قبل از انقلاب به دلیل مغایرت با دین و فرهنگ به خود می‌لرزیده است. بعد از انقلاب فیلم کلاه قرمزی و قبل از انقلاب فیلم گاو را دیده است.

آموزش

او معتقد است آموزش و پرورش فعلی بدرد نمی‌خورد و از زمان رضاشاه تابحال محفوظات را به خورد جوانان داده و با مدرک گرایی به آن‌ها قابلیت اشتغال نداده است. به اعتقاد او باید از نیروی انسانی بیشتر به عنوان نرم‌افزار استفاده کرد تا سخت‌افزار.

انتظامی

وی معتقد است که گشت ارشاد تورم زا است. اینکه یک عده را علیه خود دشمن کنیم، این رویکرد باعث می‌شود هزینه‌ای را بر کشور خود متحمل می‌سازیم و انرژی‌ای که قرار است در مسیر درست به کار گرفته شود، در مسیری مانند گشت ارشاد و غیره هزینه شود.

انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی (سال ۱۳۵۹)

اصفهان: ۳۰۶٬۱۴۵ رای، درصد آراء: ۷۷٫۵۰

او برای وزارت نفت در دولت مهدوی کنی استعفاء داد.

اولین دوره شورای اسلامی شهر و روستا (سال ۱۳۷۷)

تهران: نفر پانزدهم، ۱۹۲۲۱۱ از یک میلیون و ۴۸۰ هزار و ۲۷۵ رای ماخوذه

او برای شرکت در انتخابات مجلس ششم از شورا استعفاء داد که موفق به راهیابی به این مجلس نشد.

یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران (سال ۱۳۹۲)

نوشتار اصلی: سید محمد غرضی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲)

سید محمد غرضی با حضور در ساختمان وزارت کشور برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. وی جزو ۸ فردی بود که صلاحیت آن‌ها برای انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری، روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی شورای نگهبان تأیید شد. غرضی تأییدصلاحیت خودش را امری خدایی دانست و گفت که خدا را شکر می‌کند که جزو کسانی قرار نگرفته که آبرویش برود. وی همچنین مدعی شده بود که در این دوره ۵۵ میلیون رای دارد، اما نهایتاً با کسب کمتر از پانصد هزار رأی در نتایج انتخابات نفر آخر شد. او مجموعاً ۵۹ میلیون تومان برای انتخابات هزینه کرد.

پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (سال ۱۳۹۴) و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی (سال ۹۵–۱۳۹۴)

در سال ۱۳۹۴، غرضی با بیان این که ۶۰ سال به فقه شیعه عمل کرده در انتخابات خبرگان رهبری شرکت و برای دادن امتحان ابراز آمادگی کرد. او همچنین در انتخابات دهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی نیز شرکت نمود. صلاحیت وی برای انتخابات مجلس تأیید و برای انتخابات مجلس خبرگان رد شد.

وی در هفتم اسفندماه ۱۳۹۴ نتوانست آرا مورد نیاز برای حضور در مجلس دهم شورای اسلامی را کسب کرده و از ورود به مجلس بازماند.

دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران (سال ۱۳۹۶)

سید محمد غرضی با حضور در نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به این سؤال که آیا قصد شرکت در انتخابات ۹۶ را دارید گفت: من در این ۳۰ سال در خدمت انقلاب بوده‌ام و اگر عمری باقی باشد سال ۹۶ هم در انتخابات شرکت خواهم کرد. وی سرانجام در اردیبهشت ماه ۹۶ توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد و نتوانست به عنوان کاندیدا در این دوره شرکت نماید.

مشاور و مدرس بیش از ۸۰ برندهای معتبر مانند :

هیوندای، سوبارو، صنایع غذایی آوازه، فرش فرهی، آقای فرش، آیسا مبل، مدرسه کسب و کار ماهان، گروه حمل و نقل مهرگان کیش، حمل و نقل هوایی بانی مهرگان، حمل و نقل زمینی میرحسینی، شرکت فراگستر الکترونیک، مجموعه رستوران های سدروس، مجموعه تولیدی تولی کولاک، عرقیات ورتاج، گروه مهندسین مشاور تجسم ،سپاهان همراه، ثبت ویونا، فرش دستبافت احمدوند، BMW، مرسدس بنز، آموزشگاه زبان سفیر، نایلون سپید، بازارهای مبل خلیج فارس، پاسارگاد، کاسپین، یک و یک، پنبه ریز، خانه کیفیت ایرانیان، موسسه کسب و کار دوست خوب، مؤسسه آموزشی ادراک دانش، مجتمع آموزشی سجاد، بازار سنگ پایتخت، دومینو، ایستکول، شرکت رنگ تهران اورانوس، شرکت بتا فرآیند شیمی و …

 

مدرس دوره های :

مذاکرات تخصصی، زبان بدن تخصصی، بازاریابی و فروش هیپنوتیزمی، زنجیره تعالی سازمان بر اساس روش، ۰تا۱۰۰ (pepi)موفقیت سازمان، مهندسی بهبود و توسعه فردی، برندینگ بر اساس روش premium، سخنرانی تخصصی، مهندسی فروش، مذاکرات تیتری، گام اول کارآفرینی بر اساس دیوار چین، وقتی مشتری با چماق می آید، چگونه شوق و لذت خرید را در مشتریان افزایش دهیم، برندینگ و تبلیغات هدفمند، روشن کردن DNAمذاکرات، رهبری در بازار، تفکر استراتژیک، تکنیک های بیان و پرزنتیشن، تیم ورک(کارگروهی)، خلاقیت، مذکرات تجاری و فروش، طراحی استراتژی سازمانی در شرایط نامتعارف، تکنیک های قدرت بیان و پرزنت موفق، خلاقیت در مدیریت و بازی های مدیریتی، برندینگ و مهندسی فروش، رهبری در برندینگ و فروش بر اساس ،١٣ (pepi)مرحله طلائی جهت رهبری بازار و …

خلاصه

 • مسئول گروه مشاورین کسب و کار پریمیوم
 • خالق کتاب برگ برنده مذاکرات
 • مشاور برندینگ و آموزش ایرانیان خارج کشور
 • مدرس دوره های MBA در موسسه آموزشی ماهان
 • مشاور و مدرس بیش از ۸۰ برند معتبر